پربیننده‌ترین ها
گفتگو
اوقات شرعی

گالري تصاوير
تاريخ: ۱۳۹۹ يکشنبه ۷ ارديبهشت ساعت ۸:۴۴ کد مطلب: 15347
 ماه رمضان ، ماه مهمانی خدا
دلایل اهمیت ماه رمضان
ماه رمضان نهمین ماه در تقویم قمری است اما چه از نظر تاریخی و چه از نظر دینی اتفاقات مهمی در ماه رمضان رخ داده که آن را به مهم‌ترین ماه سال برای مسلمان تبدیل کرده‌است. اما اهمیت این ماه خیلی بیشتر از این حرف‌هاست و حضرت محمد (ص) و امامان و معصومین حدیث‌های فراوانی در رابطه با اهمیت روزها و شب‌های این ماه نقل کرده‌اند. ما مسلمانان اعتقاد داریم که خداوند در این ماه درهای رحمت و برکت خود را به روی همه مردم باز می‌کند و سعی می‌کنیم با عبادت و طلب بخشش از درگاه خداوند، از بار گناهان‌مان بکاهیم و به رستگاری برسیم. امام رضا (ع) در حدیثی نقل کرده‌اند که ثواب قرائت یک آیه از قرآن در ماه رمضان با ختم کل قرآن در روزهای دیگر برابر است. حتی در آیات مختلفی از قرآن هم به این ماه بزرگ اشاره شده و در بخش‌هایی از سوره بقره، در مورد روزه و کفاره روزه صحبت شده‌است. ماه رمضان تنها ماهی است که نام آن در قرآن ذکر شده و به جز این در قرآن و هیچ کتاب آسمانی دیگری نامی از ماه‌های سال برده نشده‌است.
دلایل اهمیت این ماه برای ما انسان‌ها مشخص نیست و نمی‌دانیم چرا ماه رمضان تا این اندازه نزد خداوند اهمیت دارد. فقط می‌دانیم که این ماه اهمیت زیادی دارد به طوری اکثر کتاب‌های آسمانی از جمله: تورات حضرت موسی، انجیل حضرت عیسی، زبور حضرت داوود، صحف حضرت نوح، صحیفه حضرت ابراهیم و قرآن حضرت محمد در این ماه نازل شده‌اند. ماره مبارک رمضان را ماه مهمانی خداوند می‌دانند چراکه به اعتقاد مسلمانان خداوند در این ماه سفره‌ای برای همه انسان‌ها پهن کرده و در آن تمام برکات و نعمت‌های خود را قرار داده‌است. براساس روایات معصومین، عبادت، کمک به دیگران، روزه‌داری و خودداری از انجام گناه در این ماه ثواب بیشتری نسبت به سایر ایام سال دارد. به همین دلیل مسلمانان در این ماه علاوه‌بر روزه‌داری بیشتر از همیشه به عبادت، انجام کارهای خوب و کمک کردن به دیگران می‌پردازند. پیامبر اکرم (ص) نیز نام‌گذاری این ماه به اسم ماه رمضان را به دلیل سوزانده شدن گناهان ذکر کرده‌اند. رمضان از ریشه "رمضاء" به معنی حرارت شدید و سوزاندن گرفته شده‌است. ماه رمضان فقط محدود به کشورهای اسلامی نیست و مسلمانان در تمام کشورهای جهان در این ماه به روزه‌داری و عبادت مشغول می‌شوند.
البته ماه رمضان در کشورهای دیگر آداب و رسوم خاص خود را دارد و هر کشوری باتوجه به فرهنگ و سبک زندگی مردمش، اعمال خاصی را در این ماه انجام می‌دهد. به‌طور کلی ماه رمضان در کشورهای جهان با روزه‌داری، نماز، نیایش با خدا و کمک به فقرا همراه است اما مردم بعضی کشورها سنت‌های خاصی را برای این ماه دارند. مثلا در برخی کشورها مردم غذاهای محلی را به‌عنوان افطاری تهیه می‌کنند و با دوستان و همسایه‌ها دورهم جمع می‌شوند و میل می‌کنند و یا در بعضی از کشورها رسمی وجود دارد که در ایام ماه رمضان کسانی را که باهم قهر هستند آشتی می‌دهند و با اینکار در ثوابش سهیم می‌شوند.
 
مناسبت‌های ماه رمضان 99
در ماه مبارک رمضان اتفاقات و حوادث زیادی در طول تاریخ اسلام رخ داده‌است که اهمیت زیادی برای ما مسلمانان دارد و معمولا در برخی از این ایام مراسم ویژه‌ای برگزار می‌شود.
 • روز اول ماه مبارک رمضان مصادف با اعلام ولیعهدی امام رضا (ع) در سال 201 هجری و آتش‌سوزی مسجدالنبی در سال 654 هجری است.
 • در روز سوم ماه رمضان سال 9 هجری غزوه تبوک میان مسلمانان و رومیان درگرفت که بدون انجام نبرد به صلح منجر شد. در این جنگ منافقان از حضور در آن خودداری کردند و رسوا شدند، به همین دلیل به آن جنگ فاضحه (رسوایی) نیز می‌گویند.
 • به نقل از امام صادق (ع) در روز ششم ماه رمضان کتاب آسمانی تورات بر حضرت موسی (ع) نازل شد.
 • وفات حضرت ابوطالب عموی پیامبر، رئیس قبیله قریش و پدر امام علی (ع) در روز 7 رمضان سال دهم بعثت و سه سال قبل از هجرت.
 • در روز 9 رمضان سال 60 هجرت 12 هزار نفر از مردم کوفه به امام حسین (ع) نامه نوشتند و خواستار حضور حضرت و مبارزه با حکومت یزید شدند که به خیانت کوفیان و فاجعه کربلا منجر شد.
 • درگذشت حضرت خدیجه کبری (ص) همسر پیامبر در روز 10 رمضان سال دهم بعثت یا سه سال پیش از هجرت
 • نازل شدن کتاب آسمانی انجیل در دوازدهم ماه رمضان بر حضرت عیسی (ع)
 • کشته شدن مختار ثقفی در روز 14 رمضان سال 67 هجری به دست سپاهیان عبدالله بن زبیر
 • ولادت امام حسن مجتبی (ع) در روز 15 رمضان سال 3 هجری و همچنین مسلم بن عقیل در روز 15 رمضان سال 60 از مکه به کوفه اعزام شد.
 • در 17 رمضان سال 2 هجری غزوه بدر صورت گرفت که نخستین جنگ میان سپاه اسلام و کفار بود و در نهایت مسلمانان در این جنگ پیروز شدند. پیامبر اسلام در طول حیات خود چند مرتبه معراج داشته‌اند که معروف‌ترین آن در شب 17 رمضان سال دهم بعثت بوده‌است. همچنین مسجد جمکران قم در روز 17 رمضان 373 هجری احداث شده‌است.
 • در 18 رمضان کتاب آسمانی زبور بر حضرت داوود نازل شد.
 • روز 19 رمضان مصادف است با شب ضربت‌خوردن علی بن ابی طالب (ع) توسط ابن ملجم در سال 40 هجری و اولین شب از شب‌های قدر
 • در روز 20 رمضان سال 8 هجری مکه به دست مسلمانان فتح شد.
 • شهادت امام علی (ع) در 21 رمضان سال 40 هجری. همچنین روز 21 رمضان یکی از شب‌های قدر و بنابر روایت روزی است که حضرت عیسی (ع) به آسمان عروج کردند.
 • شب 23 رمضان نیز از شب‌های مهم ماه رمضان و سومین شب قدر است. براساس برخی از روایات، قرآن در این روز بر حضرت محمد (ص) نازل شده‌است.

همچنین مسلمانان سراسر جهان عید سعید فطر که اولین روز ماه شوال و پایان یک ماه عبادت و روزه‌داری است را جشن می‌گیرند. عید فطر در ایران نیز از سال 90 دو روز تعطیل رسمی می‌باشد. تاریخ دقیق عید فطر 99 هنوز مشخص نیست اما احتملا یکی از روزهای 3، 4 یا 5 خرداد ماه عید فطر باشد.
 
 
ارسال به دوستان  نسخه چاپی


نام:  
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی