تاریخ: ۱۴۰۱/۲/۱۸
پیام تبریک رئیس جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران
رئیس جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران، در پیامی سالروز شکل گیری نهضت بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر را تبریک گفت.
 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جمعیت هلال احمر؛ در متن پیام دکتر پیرحسین کولیوند، رئیس جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران آمده است:

«نهضت بین‌ المللی صلیب سرخ و هلال احمر در حال سپری کردن دوران بسیار مهمی از فعالیت‌ های بشردوستانه در عصر معاصر و کمک به آسیب ‌دیدگان است. بنا بر این شایسته است والاترین تکریم‌ ها و قدردانی‌ ها را به داوطلبان و امدادگران عزیز هلال احمر جمهوری اسلامی ایران و دیگر همکاران در جمعیت‌های ملی تقدیم کنم که در این شرایط اضطراری، از پرتو انوار قلب ‌های مهربان‌ خود، امید به زندگی در بسیاری از افراد و خانواده‌ ها ایجاد کردند.

با وجود این که موفقیت های زیادی در عرصه مقابله با همه گیری کرونا حاصل شد اما یقینا با ایثار و فداکاری شما داوطلبان، جوانان، امدادگران، پزشکان، پرستاران، خیرین، کارکنان و مدیران هلال احمر، خدمات شبانه ‌روزی به متاثرین از این ویروس منحوس با قدرت استمرار خواهد داشت و ان شاالله در تاریخ بشردوستی کشور این حقیقت ثبت خواهد شد که همزمان با بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی و در راستای تاکیدات رهبر فرزانه انقلاب اسلامی، خدمتگزاران بی‌ ادعای مردم در هلال احمر، چگونه این مسیر سخت را با سرافرازی و با عملکرد جهادی طی کردند تا فصلی غرورآفرین در تاریخ جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ثبت شود.

در روزهایی که شیوع ویروس کرونا، مقوله نوع دوستی را به چالشی در برخی جوامع تبدیل کرده است و انسان‌ها قدر لحظه‌های با هم بودن و مهربانی را بیشتر درک می ‌کنند، روز جهانی صلیب سرخ و هلال احمر فرصت مناسبی برای مرور و بازخوانی رسالت‌ ها و وظایفی است که در جمعیت‌های ملی بر عهده داریم. همان گونه که رهبر معظم انقلاب اسلامی، امام خامنه ای نیز تاکید داشته اند تا در کار خیر باید از یکدیگر سبقت گرفت، هلال احمر نیز در این مسیر گام های بزرگی برداشت و در کنار مردم و نیازمندان بودن را در اولویت خود قرار داد.

اکنون بشر دریافته در برابر پیش‌آمدهای ناآزموده ضعیف و بی‌دفاع است. آنچه بیش از همه چیز در این بحران فراگیر رخ نمود دریافتن این حقیقت بود که بشر بیش از حد بر ثروت و دانش تجربی تکیه کرده است و مشخصا به همین علت نگاه بشر آینده به دنیا متفاوت خواهد بود. بشر دریافته که برای دست‌یافتن به زندگی بهتر باید عدالت در برخورداری از امکانات بهتر برای همه فراهم شود. در بحران‌های بزرگ جوامع بدون پشتوانه معنویت شکننده‌تر هستند. روزگار کنونی دوره عبرت‌های بی‌نظیر برای انسان معاصر است.

روز جهانی هلال ‌احمر روز یک نهاد و سازمان نیست بلکه روز بزرگداشت مقام کرامت انسان است. کرامت صفتی است که خالق متعال به انسان عطا فرموده و هیچ ‌کس نمی‌تواند آن را از او بازستاند. همه انسان‌ها فارغ از رنگ، نژاد، عقیده و ثروت از وصف کرامت برخوردارند. روز هلال‌احمر روز احترام به کرامت بشر است. روز احترام به اشخاصی است که برای کاستن از رنج‌ های انسان ایستاده‌اند.

این ایستادگی در ماه مبارک رمضان امسال در سطح کشور متجلی شد که گوشه ای از آن را می توان در قالب کمک های مومنانه به نیازمندان و افراد کم برخوردار مشاهده کرد. دلبستگی به یکدیگر و غم دیگری را غم خود دانستن بزرگترین جلوه انسجام اجتماعی است که نیروهای هلال احمر این امر را سرلوحه اقدامات خود قرار داده اند.

در این میان برخی نیز در جهان هستند که فارغ از بی تفاوتی به نیازمندان، فشار بر جوامع را ابزار شکاف اجتماعی و مسیر فروپاشی کشورها ترسیم کرده اند و بی تفاوت نسبت به آثار تحریم، مردمان کشورها را زیر فشار قرار می دهند. با وجود این فشارها صحنه‌ های ایثار و دست ‌گیری در ماه مبارک رمضان در سراسر کشور نمایان و سفره‌ های کوچک در آینه قلب‌ های مومنان تکثیر و بی ‌نهایت شد.  ایثار و دست گیری که جلوه های آن حتی در میزبانی از پناهجویان کشور دوست و همسایه افغانستان نمایان شد. درود بر همت بلند مردم ایران و نیروهای هلال‌احمر که در این عمل ‌خیر نیز مشارکت موثری داشته و واسطه خیر در رساندن کمک‌های مردمی به نیازمندان هستند. امید که این خیرخواهی ملی مستدام باشد و سایه فقر ویرانگر از این دیار کوتاه شود. حوادث اخیر نشان داد آمادگی برای مواجهه با انواع بحران‌ها ضروری است. مسئولان و برنامه ‌ریزان هلال‌احمر اهتمام خود را مصروف افزایش آمادگی خواهند کرد و در این راه مراقبت از سرمایه بی ‌بدیل همکاران خدوم هلال‌احمر، اعضا و داوطلبان ایثارگر اولویت دارد.

از خداوند متعال برای تمامی تلاشگران در عرصه خدمت رسانی به نیازمندان و مستضعفان در سراسر جهان درخواست مسالت داشته و آرزوی توفیق دارم.

 

دکتر پیرحسین کولیوند

رئیس جمعیت هلال احمر»

کلمات کلیدی