پربیننده‌ترین ها
گفتگو
اوقات شرعی

گالري تصاوير
تاريخ: ۱۴۰۱ چهارشنبه ۱۱ خرداد ساعت ۱۶:۲۹ کد مطلب: 18405
 دهه كرامت و سالروز میلاد كریمه اهل بیت
دهه ی كرامت، 10 روز نخست ماه ذی‌العقده است كه با سالروز ولادت حضرت معصومه(س) آغاز می شود و تا سالروز میلاد امام رضا(ع) ادامه دارد. این دهه ی مبارك یادآور بسیاری از نكته های متعالی و مفاهیم ارزشمند در دین مبین اسلام است. فرصتی شایسته كه لطیف‌ترین علایق، مهر و وفای بی همتای یك خواهر نسبت به مقام شامخ و والای برادر خویش را نشان می دهد.
كرامت به معنای بزرگواری است و اصل كرامت در روایات ائمه معصومین(ع) ملاك دینداری انسان ها شناخته می شود، آنچنان كه حضرت محمد(ص) فرمودند: «بزرگواری مرد همان دین او است.»
دلیل همزمانی دهه ی كرامت با ولادت با سعادت امام هشتم(ع) و حضرت معصومه(س)، كرامت و بزرگواری این بزرگواران و حضور پربركت آنان در ایران اسلامی است.
دهه ی كرامت هنگامه ای ارزشمند برای مردمان این مرز و بوم به شمار می رود تا از بركات و آثار گرانبهای هجرت بزرگان دین اسلام به این سرزمین بهره مند شوند.
اكنون در آستانه ی میلاد زینت بخش مهد اسلام، حضرت معصومه (س) مسلمانان غرق در شادی و سرورند. انسانی فرهیخته و والامقام همچون حضرت معصومه(س) كه پیروان راستین خاندان اهل بیت(ع) سال ها در انتظار میلاد این بزرگوار بودند زیرا پیش تر امام صادق(ع) بشارت آمدنش را داده بود. بانویی كه به نقل از امام ششم(ع) با شفاعت او تمامی شیعیان وارد بهشت خواهند شد.
حضرت فاطمه معصومه(س) در یكم ذی القعده 173 هجری قمری در مدینه چشم به جهان گشود. پدر بزرگوارش حضرت موسی بن جعفر(ع) امام هفتم شیعیان و مادر پاكدامنش نجمه(س) از پرهیزگارترین بانوان عالم بود.
امام رضا(ع) به دلیل سرشت پاك این بانوی ارجمند، ایشان را معصومه می خواند و از دیگر لقب های وی می توان به كریمه اهل بیت، طاهره، رشیده، تقیه، رضیه، مرضیه، سیده صدیقه، سیده رضیه مرضیه، سیده نساء العالمین، محدثه و عابده اشاره كرد.
هنگامی كه كریمه اهل بیت(س) 10 سال داشت، پدر بزرگوارش كه پیوسته در زندان هارون الرشید به سر مي برد، به شهادت رسید و از آن پس با تربیت و مراقبت برادرش امام رضا(ع) رشد و پرورش یافت.
بانوی فضل و كرامت در معیارهای ارزشی اسلام پیشتاز بود و در علم، كمال، تقوا و قداست جایگاه ارزشمندی داشت. حضرت معصومه(س) در راه اثبات ولایت گام های بسیاری برداشت و با نقل روایت های بسیار درباره ی پیشوایی امام علی (ع) به اثبات ولایت ایشان و دیگر امامان معصوم(ع) پرداخت.
امام هشتم شیعیان در وصف مقام و منزلت این بانوی بزرگوار فرموده است: «فردی كه حضرت معصومه(س) را در قم زیارت كند مانند آن است كه مرا زیارت كرده است.»
حضرت معصومه(س) یك سال پس از هجرت تبعید گونه ی امام رضا (ع) به مرو و مشهد، در 201 هجری قمری برای دیدار برادر و نشر پیام ولایت به همراه عده ای از نزدیكان خود از حجاز راهی خراسان شد اما در میانه ی راه و پس از رسیدن به شهر ساوه با مخالفان اهل بیت(ع) كه از پشتیبانی ماموران حكومت برخوردار بودند، روبرو شد و جنگی نابرابر به راه افتاد. در این واقعه تعداد زیادی از همراهان آن حضرت به شهادت رسیدند.
ایشان در این میان به دلیل بیماری، توان ادامه ی مسیر را به سمت مشهد نداشت بنابراین به همراه تعداد كمی از یارانش به طرف قم حركت كرد و پس از استقبال مردم این شهر، برای استراحت به منزل موسي بن خزرج از شیفتگان اهل بیت(ع) رفت و مدتی در آنجا ماند، اما پس از تحمل 17 روز بیماری این دیار فانی را ترك كرد و به دیدار حق شتافت.
روز میلاد حضرت فاطمه معصومه(س) به پیشنهاد فرهنگسرای دختران و تایید شورایعالی انقلاب فرهنگی در 1385 هجری خورشیدی به عنوان روز دختران نامگذاری شد تا گوهرهای پاك سرشت این سرزمین اسلامی با الگو گرفتن از كریمه ی اهل بیت(ع) و به كار گیری توانایی ها و استعدادهای خود به عنوان یك زن مسلمان نقش موثرتری را در خانواده و جامعه ایفا كنند.
ارسال به دوستان  نسخه چاپی


نام:  
پست الکترونیکی:  
نظر شما:  
کد امنیتی